TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | marzec 29, 2015 | 11:00

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 29/03/15

TELAWIW OnLine: „Potwierdzają się najgorsze obawy Izraela ws. szkodliwego układu pozostawiającego Iranowi potencjał atomowy, podczas gdy Teheran i tak już obejmuje wpływami Syrię, Irak, Liban, a ostatnio też Jemen wraz z międzynarodowymi szlakami naftowymi w Zatoce Perskiej” – Netanjahu na cotygodniowym posiedzeniu rządu w Jerozolimie. Dodam: trzeba być kompletnym bałwanem, żeby tego nie skumać.

TELAWIW OnLine: Izrael wysyła 8-osobową ekipę specjalistyczną „Zaka”, która pomoże w zbieraniu i identyfikacji szczątków ofiar masakry w Alpach francuskich. „Zaka” to ortodoksyjni Żydzi, którzy zdobywali doświadczenia.., gdy w izraelskich miastach wysadzali się palestyńscy terroryści-samobójcy.

TELAWIW OnLine (flesze): Persowie w Lozannie nie zgadzają się na przekazanie za granicę zasobów wzbogaconego uranu – jutro rano dalsze rozmowy z P5+1; w necie kolejny „filmik” IS z obcinaniem głów – tym razem 8 zamordowanych w ten sposób szyitów.

TELAWIW OnLine: Lotnisko w jemeńskiej stolicy Sanie unieruchomione wskutek saudyjskich nalotów – proirańscy Huti grożą Riadowi atakami rakietowymi i zamachami samobójczymi. Wg Saudów wszystkie siły lotnicze i bazy rakietowe wroga zostały już zniszczone (co może być wstępem do operacji lądowej). Wyeliminowanie lotnisk utrudni w znacznym stopniu Iranowi przerzucanie pomocy dla Huti.

TELAWIW OnLine: Rosja wyraziła nadzieję, że wojna w Jemenie nie storpeduje rokowań atomowych z Iranem w Lozannie (czyli, że zaczyna torpedować…). John Kerry przedłużył swoją lozańską misję – nadal spotyka się z perskim Zarifem, a świeżo przybyła Signora Francesca z UE oświadczyła, że „nigdy jeszcze strony nie były tak blisko porozumienia”. Wg Izraela planowany układzik z uwagi na liczne dziury przypomina ser szwajcarski i jest kompletnie do niczego.

TELAWIW OnLine: Znany dziennikarz irański, Amir Hossein Motaghi, który obsługiwał lozańskie rozmowy atomowe – „wybrał wolność” w Szwajcarii. Zaznaczył, że nie był więcej w stanie „pisać pod dyktando tajnych służb, do czego ogranicza się rola dziennikarzy w republice islamskiej”. Wg niego Amerykanie w rokowanach w Lozannie reprezentują faktycznie stanowisko Iranu…

TELAWIW OnLine: W centrum TLV na placu budowy wieżowca odkryto staroegipski browar….okej…5000-letnią warzelnię piwa z epoki brązu – 17 dołów + skorupy, które pozostały z kadzi umieszczanych w tych studzienkach. Wg archeologów jest to pierwszy wyraźny ślad egipskiej okupacji TEL AWIWU in spe:).

TELAWIW OnLine: Hakerska hołota Anonymous grozi Izraelowi „elektronicznym Holokaustem” w dniu 7 kwietnia. Za sama formę tych pogróżek należałoby schlastac gnojków po brudnych pyskach – natomiast w sensie merytorycznym są wobec Izraela całkowicie bezsilni.

TELAWIW OnLine: NARESZCIE! – W dawnej willi Jana i Antoniny Żabińskich w warszawskum ZOO otwarte zostanie w kwietniu muzeum ku czci tego bohaterskiego małżeństwa. Żabińscy przechowywali na terenie ZOO setki uciekinierów z Warszawskiego Getta – za komuny oczywiście cały ten etos został skazany na zapomnienie. W 1965 Izrael uhonorował Jana i Antoninę Żabińskich medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata; ja radzę nakręcić o tych wydarzeniach polski film fabularny – i to jak najszybciej!Reklama

Reklama

Treści chronione