TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | marzec 23, 2015 | 11:40

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA 23/03/15

OBAMA ZAFIKSOWANY NA IL.

TELAWIW OnLine: Biały Dom wyraził przekonanie, że „najwyższy czas położyć kres izraelskiej okupacji Judei/Samarii” – nie chce też zadowolić się przeprosinami Netanjahu za „antyarabską wypowiedź” przed wyborami.

Najwyraźniej Obama celowo eskaluje spór z Izraelczykami o „Palestynę”, żeby odwrócić uwagę od dyletanckiego układu atomowgo z Iranem; próbuje też bezskutecznie zmusić Netanjahu do włączenia lewicy w skład rządu.

Premier Netanjahu przeprosił wcześniej wieczorem za swoją przedwyborczą wypowiedź w necie uznaną za obraźliwą przez Arabów izraelskich i Obamę…

TELAWIW OnLine: Izraelski minister ds. wywiadu Juwal Steinitz wybrał się do Paryża, żeby umocnić Francuzów w przekonaniu, iż planowany przez Obamę układ atomowy z Iranem jest całkowicie do niczego…Francja jako jedyna z P5+1 zdaje się podzielac tę opinię, choć nie wiadomo, czy w całej rozciągłości.

TELAWIW OnLine: 44-letni senator z Teksasu Ted Cruz zgłosił swoją kandydaturę w rywalizacji o nominacją Republikanów do prezydentury. Ten konserwatywny polityk (syn emigrantów kubańskich) jest wschodząca gwiazdą polityczną w Stanach i wielkim przyjacielem Izraela, ale trudno jeszcze ocenić czy uda mu się zapewnić sobie poparcie establishmentu republikańskiego.

TELAWIW OnLine: Reżim perskich mułłów zakomunikował po raz pierwszy otwarcie, że chce rozszerzyć swoją strefę wpływów także na…Jordanię. Sygnalik w tej sprawie przekazał gen. Qassem Suleimani, zawiadujący siłami interwencyjnymi mułłów w Syrii i w Iraku.

Wątpie, aby ajatollahy pozwoliły sobie na takie „zapowiedzi”, gdyby nie wiedzieli, że Obama i tak im nie podskoczy z układem atomowym. Iran kontroluje już faktycznie Liban, a ostatnio jego gierylasi Huti w błyskawicznym tempie opanowują coraz to nowe obszary w Jemenie.

TELAWIW OnLine: Jednostki specjalne Cahalu są też ostatnio szkolone i odpowiednio wyposażane do prowadzenia walki w podziemnych tunelach. Latem 2014 w trakcie operacji antyterrorystycznej „Cuk Ejtan” przeciw Hamastanowi – dżihadystom udało się parę razy zaskoczyć Izraelczyków, którzy nie byli należycie przygotowani do przeciwdziałania takim metodom. Całkiem możliwe, że sladem Hsamasu także libański Hezbollah zaczął ryć w ziemi (…).

HITLEROWCY CHOWALI SIĘ W DŻUNGLI.

TELAWIW OnLine: Archeolodzy argentyńscy przypuszczają, że odkryli kryjówkę przygotowaną w latach II wojny przez III Rzeszę dla czołowych hitlerowców – w dżungli w prowincji Teyu Cuare koło granicy z Paragwajem. W ruinach 3 budynków znaleziono tam kilka monet i innych przedmiotów ze swastykami.

Za prezydentury Perona tysiące zbrodniarzy wojennych z Niemiec, Woch i Chorwacji uciekło do Argentyny (w 1960 Izraelczycy dorwali tam Eichmanna). W Argentynie ukrywali się też Mengele, Bormann, Walter Kutschmann, Josef Schwammberger, Eduard Roschmann, Wilfred Von Piekarnik i Alois Brunner.

“Wydaje się, że już w połowie II wojny światowej hitlerowcy mieli tajny projekt budowy schronisk dla głównych swoich przywódców – na wypadek klęski – w trudno dostępnych miejscach, na środku pustyni, w górach, na klifie lub w środku dżungli” – powiedział szef zespołu archeologów Daniel Schavelzon.

TELAWIW OnLine (flesze): Władze w Bagdadzie twierdzą, że dzikusy IS w centrum Tikrit są szczelnie otoczeni przez siły rządowe i szyickie; w Jemenie narasta strach w związku z naporem szyickich Huti na Aden; Egipt, Sudan i Etiopia dogadały się jakoś ws. podziału wód Nilu, na którym Etiopczycy wznieśli zaporę Grand Renaissance.

TELAWIW OnLine (flesze): Grecki premier Alexis Tsipras odwiedzi jutro w Berlinie (w 2 dniu wizyty) pomnik ku czci ofiar Holokaustu; Madonna oznajmiła, że nie jest Żydowką, lecz kabalistką i…Izraelką; polska piosenkarka Kayah 6 kwietnia wystąpi w TLV w Centrum Suzanne Dellal (międzynarodowy festiwal jidyszowski).Reklama

Reklama

Treści chronione