TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | styczeń 28, 2020 | 8:45

“TAKE IT OR LEAVE IT”.

TELAWIW OnLine: Prezydent USA Donald Trump w obecności premiera Izraela Benjamina Netanjahu przedstawił w Białym Domu główne parametry „Transakcji Stulecia”. Zgodnie z tym planem – Jerozolima pozostanie na zawsze zjednoczoną stolicą Izraela, który będzie mógł zaanektować Dolinę Jordanu wraz ze wszystkimi osiedlami na Zachodnim Brzegu. Na pozostałym terenie wraz ze Strefą Gazy i “korytarzem lądowym” między nimi Palestyńczycy będą mogli za 4 lata utworzyć niewielkie państewko, pod warunkiem, że będzie ono zdemilitaryzowane, a oni sami całkowicie wyrzekną się terroru.

W takim wypadku mogliby też ustanowić sobie stolicę w którymś z kwartałów (chyba Abu-Dis) wydzielonym ze wschodniej, arabskiej części Jerozolimy. USA, a właściwie głównie Saudowie i emiraty naftowe gotowi będą wpakować 50 mld $ w rozwój ekonomiczny „Palestyny – żadni „uchodźcy” nie mieliby prawa do osiedlenia się na jej terenie.

@ Tak to wygląda z grubsza – zgodnie z zasadą “take it or leave it” – czyli rozładowanie wymyślonej i rozbuchanej dawniej sztucznie “kwestii palestyńskiej” i przesunięcie wspólnych amerykańsko-izraelsko-arabskich akcentów na kwestię irańską.

© 2020 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.Reklama

Reklama

Treści chronione