TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | marzec 22, 2015 | 10:41

TELAWIW OnLine: NEWSY WEEKENDOWE 21-22/03/15

FRANCJA BEZ ELEGANCJI.

TELAWIW OnLine: Prowadzone w Lozannie rokowania P5+1 z Iranem ws. atomu zostały przerwane rekomo z powodu śmierci 90-letniej matki perskiego prezia Ruhaniego. Tak naprawdę powodem jest stanowisko Francji domagającej się, aby planowany układ gwarantował rozbrojenie atomowe Persów. 

Podobno rozmowy mają zostać wznowione w najbliższych dniach. Jako ciekawochę dodam: rokowania z Iranem prowadzone są w Lozannie w tym samym hotelu „Beau-Rivage”, gdzie w 1923 podpisany został Traktat Lozański przypieczętowujacy upadek Imperium Osmańskiego.

@Szwedzka szkoła dyplomacji.

TELAWIW OnLine: Szefowa szwedzkiego MSZ Margot Wallström wyraźnie wchodzi w skórę innej kobiety północy, niegdysiejszej kandydatki na wiceprezydenta USA z Alaski – Sarah Palin. Skandynawka inaczej niż Republikanka z Ameryki jest politykiem zlewaczonym, co dodatkowo potęguje jej komizm. W czasie krótkiej kariery dyplomatycznej podpadła już Izraelczykom za propalestyńske grepsy, a ostatnio także monarchii saudyjskiej, którą ochrzaniła za dyskryminację kobiet. Chcąc wbrnąć z sytuacji, a bojąc się obrazić muzułmanów w swoim wspaniałym kraju oświadczyła własnie, że szaria, czyli prawo islamskie nie ma nic wspólnego z islamem.

WERSJA WIDEO:

https://www.youtube.com/watch?v=UCh0D50s-cs

TELAWIW OnLine: Margot Wallström, the Swedish FM, is clearly taking on the skin of another northern woman, namely of a former U.S. vice-presidential candidate from Alaska, Sarah Palin. This Scandinavian woman differs from her American Republican counterpart by being a lefty, which particularly enhances her comical position. During her short diplomatic career, she already antagonized the Israelis with pro-Palestinian dispatches, and more recently the Saudi monarchs, whom she scolded for the discrimination of women. Trying to fix the awkward situation while fearing to offend Muslims in her wonderful country she just stated that sharia, i.e. the Islamic law, has nothing to do with Islam.

TELAWIW OnLine: Le Monde obwieścił, że piątkowe antyszyickie zamachy w Jemenie (150 zabitych) oznaczają, iż do konfliktu włącza się sunnicki IS. Jak dotąd ścierały się tam głównie irańskie przydupasy Huti z siłami rządowymi i al-Kaidą (atakowaną z kolei przez drony USA). Sytuacja w Jemenie rozwija się atrakcyjnie…

TELAWIW OnLine: Die Welt płonie oburzeniem, że nie dali w piątek Niemcom napawać się spokonie zaćmieniem słońca, bo wybuchła panika, iż nawalą urządzenia solarne produkujace prąd… (6% energii w Niemczech uzyskiwanych jest tą drogą). Obawy nie dotyczyły przerwy, gdy zniknie słoneczko, lecz reakcji systemów po jego powrocie na nieboskłon… No, ale jakoś obyło się bez wstrząsów.

TELAWIW OnLine: Frankfurter Allgemeine Zeitung utrzymuje, że obecnie jest już tak, że większość informacji czerpanych jest z Facebooka i Twittera. Nie jest to najlepsza nowina dla i tak coraz bardziej padających tradycyjnych mediów, ale nie jestem pewien, czy FAZ celowe nie panikuje…

TELAWIW OnLine: Służby Szin-Bet zdjęły komórkę terrorystyczną Hamasu w Kalkilii w Judei/Samarii, planującą zamachy bombowe w centralnym IL.

TELAWIW OnLine: Netanjahu (Likud) ponownie wykluczył sformowanie wielkiej koalicji z udziałem centrolewicowej Partii Pracy – „rozbieżności w podstawowych kwestiach są zbyt głębokie”. Oświadczenie to skierowane było też do Obamy, demonizującego… kryzys zaufania z Netanjahu, aby zmusić go do utworzenia rządu z lewicowcami. Odwróciłoby to naturalnie główny wynik wyborów wskazujący, że lewica w Izraelu w nie ma szans.

@Japończycy dołaczą do Zachodu?

TELAWIW OnLine: Szefowie dyplomacji Japonii, Chin i Korei Południowej konferowali w Seulu – próbując uzgodnić jakąś wspólną linię wobec Pjongjang. Jednocześnie Chińczycy namawiają Tokio do przystąpienia do tworzonego przez siebie „Międzynarodowego Banku Rozwoju” mającego stanowić konkurencję dla Banku Światowego (kontrolowanego przez USA).

Japończycy zdają sobie oczywiście sprawę z życiowego faktu…, że Pjongjang manipulowany jest przez Pekin (bez którego dawno by padł ekonomicznie). Dlatego Tokio zgodziłoby się zapewne „kupić sobie trochę spokoju” za cenę akcesu do chińskiego „banku rozwoju”, ale z drugiej strony nie chce podpaść Amerykanom, którzy zapewne by się z tego zbytnio nie ucieszyli…

Tymczasem Japończycy pod rządami konserwatywnego premiera Shinzo Abe przygotowują się coraz wyraźniej do zmiany podyktowanej im po II wojnie przez USA konstytucji – zakazującej zagranicznych działań wojskowych. Od paru dobrych lat wywierany jest nacisk na Japonie, aby zaczęła uczestniczyc aktywnie we wspólnych akcjach Zachodu.

TELAWIW OnLine: Francuzi chcą zakazać ustawowo firmom modowym zatrudniania wychudzonych modelek, gdyż „żywe szkielety na wybiegach” stanowią zachętę do anoreksji dla młodych dziewcząt spragnionych kariery. Bodaj jedynym krajem, który już to zrobił jest Izrael.

TELAWIW OnLine (flesze): Siedmioro żydowskich dzieci (z ortodoksyjnej rodziny) , które zginęły w pożarze w NYC – pochowanych zostanie w Izraelu; kiblujący za kratami u Erdogana lider PKK Ocalan wezwał Kurdów tureckich do zaprzestania walki narodowowyzwoleńczej.

TELAWIW OnLine: Wielu Izraelczykow krytykuje decyzję MSZ, aby zaprosić do udziału w promowaniu IL za granicą znaną supermodelkę Bar Rafaeli. Chodzi o to, że wymigała się kiedyś od 2-letniej służby w wojsku, zawierając na chwilę fikcyjne małżeństwo z przyjacielem swoich rodziców:).

TELAWIW OnLine: Złotousty John Kerry określił stan rokowań z Iranem ws. atomu, jako „poważny postęp i głębokie rozbieżności”. Monty Python?

TELAWIW OnLine: Arabskie źródła w Londynie twierdzą, że Amerykanie czekają już tylko na zgodę reżimu Asada, żeby zacząć z nim tajne rozmowy… Ostatnio Kerry zasygnalizował subtelnie taką możliwość, za co o mało nie został zadziobany przez Francuzów i Anglików…odżegnujących się od rzeźnika z Damaszku.

TELAWIW OnLine (flesze): Wspierani przez Iran gierylasi Huti zajęli w weekendzie część miasta Taiz wraz z lotniskiem w płd. Jemenie. W Londynie banda zaćpanych małolatów-egzotów zaatakowała Żydów w synagodze (zero ofiar); Sztab Antyterrorystyczny w IL ostrzega przed wyjazdami świątecznymi (Pesach) do Turcji i na egipski Synaj; od rana na obrzeżach Hamastanu nagłe manewry Cahalu z udziałem piechoty i lotnictwa…

TELAWIW OnLine: Kongres USA ograniczyłby finansowanie ONZ, gdyby Rada Bezpieczeństwa zatwierdziła rezolucję o utworzeniu Palestyny – ostrzegł (w CNN) wływowy senator republikański John McCain. Sygnał skierowany jest faktycznie do Obamy na wypadek, gdyby rzeczywiście chciał przeforsowac palestyńską państwowość w Radzie Bezpieczeństwa z ominięciem Kapitolu. USA pokrywają 1/5 rocznych wydatków ONZ (ponad 600 mln $).

TELAWIW OnLine: Biały Dom celowo eskaluje spór z Izraelczykami o „Palestynę”, żeby odwrócić uwagę od dyletanckiego układu atomowgo z Iranem – takie opinie rozlegały się w niedzielę w kręgach rządowych w Jerozolimie.

TELAWIW OnLine (flesze): Wg sondaży w I rundzie wyborów municypalnych partia UMP Sarkozy’ego pokonała Front Narodowy o parę procent; UNSC potępiła agresję perskich przydupasów Huti w Jemenie; CIA pierwszy raz potwierdziła, że perski reżim robi krecią robotę w Iraku.

TELAWIW OnLine: Wg sondażu muzycznego pisma NME muzycy i artyści w USA i UK z utworów Beatlesów najbardziej cenią „Strawberry Fields Forever”.

TELAWIW OnLine: 91-letni prezio Zimbabwe gorzej się ostatnio poczuł i chce mianować swoją 24-letnią córeczkę na to eksponowane stanowisko :).Reklama

Reklama

Treści chronione