TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | kwiecień 11, 2015 | 7:36

TELAWIW OnLine: NEWSY piątek-sobota.

TELAWIW OnLine: Berlin zatwierdził ostatecznie dostawę piątego już z kolei okrętu podwodnego klasy „Dolphin” Izraelowi – pokrywając 1/3 kosztów jego budowy. W sumie Izraelczycy zamówili 6 takich cacuszek, które po dyskretnym 🙂 dozbrojeniu z rakiety z „A” – zapewniają tzw. opcję drugiego uderzenia wielce przydatną na styku z perskimi mułłami. Niemcy traktują dostawy „Dolphinów” dla IL jako swój imperatyw moralny i uzupełnienie odszkodowań (nie wypłaconych w swoim czasie przez NRD) – za mienie żydowskie zrabowane w Holokauście.

TELAWIW OnLine: Obama i Raul Castro uścisnęli dziś sobie ręce na latynowskiej konfie w Panamie. Hawana chce, żeby Obama wykreślił ją z listy państw wspierających terror światowy, gdzie figuruje razem z Iranem, Syrią i Sudanem. Przypuszczalnie Obama nie omieszka tego zrobić za chwilę…

TELAWIW OnLine: Prawie 70% Amerykanów nie wierzy, iż Iran faktycznie zredukuje program atomowy w ramach ustaleń z Lozanny (sondaż NBC).

TELAWIW OnLine: Clintonowa ma obwieścić w niedzielę, że ubiegać się będzie o kandydaturę Demokratów w wyborach prezydenckich 2016.

TELAWIW OnLine: Wg sondażu przed Jom HaShoah – ponad 80% Izraelczyków przewiduje, że w najbliższych latach Holokaust przestanie odgrywać dominującą rolę w świadomości historycznej. Obecnie nadal 40% (sondaż tym razem nie obejmuje Arabów w IL) przyznaje, że pamięć o Holokuście ma wpływ na decyzje podejmowane w przestrzeni prywatnej i publicznej.

TELAWIW OnLine: Marinka le Pen (z wyglądu wierna kopia tatusia, lecz o niebo od niego mądrzejsza) – coraz ostrzej dystansuje się od tego 86-letniego idioty, nadal negującego Holokaust i straszącego w dodatku, że wystartuje do prezydentury w 2017. Jak znam życie, ten ohydny dziad pozbawiony zostanie już wkrótce tytułu „honorowego przywódcy” Frontu Narodowego.

TELAWIW OnLine: Ludzie Obamy deklarują, że kampania zbrojna przeciw IS w Iraku i Syrii postępuje dziarsko do przodu (wiceprezydent Joe Biden w Waszyngtonie), choć jeszcze nie wiadomo, kiedy dobiegnie szczęśliwego końca…(szef Pentagonu Ash Carter w Seulu). Biden zaprzeczył ponadto, jakoby coraz wiekszą rolę w tej wojnie odgrywał Iran + jego przydupasy.

TELAWIW OnLine: Szef Pentagnu Carter potwierdził, że USA skonstruowały nowego typu konwencjonalną bombę głębinową. Zaznaczył jednak, że nie ma sensu jej użyć przeciw podziemnym ośrodkom atomowym w Iranie (Fordo) – gdyż „opóźniłoby to realizację tego programu najwyżej o rok, czyli tyle samo czasu, ile dzieli Iran od broni „A” obecnie, jeśli nie wejdzie w życie układ z Lozanny”.

TELAWIW OnLine: Dzikusy IS na Synaju pokazali w necie, jak rozstrzeliwują wziętego do niewoli egipskiego żołnierza i jakiegoś cywila… Egipcjanie odkryli ostatnio podziemny tunel prowadzacy z Hamastanu o rekordowej długości ok. 3 km – w związku z czym chcą rozszerzyć strefę buforową na pograniczu do 5 km…(wyburzyć zabudowania, w których ukrywane są wyloty podkopów i zostawić gołą przestrzeń). Wojna z dżihadystami na Synaju trwa w najlepsze, choć ostatnio przysłoniły ją nieco dramatyczne wydarzenia w Jemenie i przepychanki jądrowe z Persami.

TELAWIW OnLine: Obama mruknął coś groźnie… przeciw Chińczykom kontynuującym budowę sztucznych wysepek na Morzu Południowochińskim. Pekin stwarza w ten sposób fakty dokonane w rejonach roponośnych i gazonośnych – olejąc pretensje ze strony Wietnamu, Filipin, Tajlandii i in. Wg mnie Chińczycy przejmą się mruczandem Obamy tak samo, jak Putin przejmuje się obecnymi ćwiczeniami morskimi Nato u wybrzeży Szkocji.

TELAWIW OnLine: Całkiem niezła aferka korupcyjna w Korei Południowej…W kieszeni spodni znanego biznesmena-polityka Sung jonga, który powiesił się na drzewku na górze Bukhansan pod Seulem, znaleziono karteluszek z listą 7 prominentnych łapówkobiorców z kręgów rządowych. Możliwe, że coś niecoś kapnęło też w kampanii wyborczej, która w roku 2013 wyniosla do prezydentury sympatyczną skądinąd panią Park Geun-hye.

PAKISTAN NIE DAJE SIĘ WKRĘCIĆ.

TELAWIW OnLine: Pakistański parlament wypowiedział się przeciw udziałowi tego państwa w sformowanej przez Saudów koalicji walczącej z proirańskimi rebeliantami Huti w Jemenie. Atomowy Pakistan nie chce też dać się wkręcić Persom, którzy – ustami Zarifa – zaproponowali mu ostatnio, by razem z Turcją stworzyć trójczłonową przeciwwagę dla „arabskiej nawały na Bliskim Wschodzie”.

TELAWIW OnLine: Premier Indii Narendra Modi zawarł w Paryżu kontrakt na natychmiastową dostawę 36 myśliwców typu Rafale (wykorzystywanych przez Francuzów w atakach na IS w Iraku, ale cierpiących na brak chętnych na świecie). W lutym Francuzom udało się jakoś wcisnąć 24 sztuki Egiptowi.

TELAWIW OnLine: Neonaziole z NPD podpalili schronisko dla islamskich migrantów w miejscowości Troeglitz we wschodnich Niemczech (w skali krajowej 12 takich podpaleń od marca 2014). Antyislamska PEGIDA wprawdzie zniżkuje, ale pojutrze 30 tys. ludzi zgromadzi się w Dreźnie na mityngu, na którym wystąpi holenderski blondasek Geert Wilders.

TELAWIW OnLine: Za ok. tygodnia okaże się, czy wiercenia naftowe na południu Golanu koło jeziora Tyberiadzkiego doprowadzą do upragnionego wytrysku…

TELAWIW OnLine (flesze): W Kopenhadze sklep z koszernym żarłem, ponoć strzeżony w trybie 24/7 przez policję – wysprejowany hejtującymi hasełkami; Dostojny Abu-Mazen w poniedziałek odwiedzi batiuszkę Putina na Kremlu; Zaostrza się konflikt między Szwecją i Saudami – zoo w Rijadzie odmówiło przyjęcia 4 małpeczek „pigmejek” od zoo w Sztokholmie.Reklama

Reklama

Treści chronione