TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | sierpień 30, 2015 | 10:51

TELAWIW OnLine: NEWSY & KOMENTY – wcześniejsze.

TELAWIW OnLune: Ankara obwieściła, że jej myśliwce bombardujące po raz pierwszy uczestniczyły w nalotach koalicyjnych na cele IS w Syrii.

TELAWIW OnLine: Mistrzostwo świata! – pierwszy raz od „x” czasu wielkie dzienniki po obu stronach Oceanu jednym wielkim głosem użalają się w weekendzie na „brak wspólnej polityki europejskiej ws. imigrantów”. W mediach UE, inaczej niż w USA, sporo sensacyjnych newsów o „złotym pociągu” – chwilowo… martwa cisza o Lichockiej :).

TELAWIW OnLine: Samolot linii easyJet lecący z Londynu do Turcji wylądował awaryjnie w Mediolanie, bo korek od szampana odszpuntowanego przez stewardesę strzelił w sufit, odblokowując maski tlenowe…

TELAWIW OnLine: Saksoński sąd anulował parodniowy zakaz odbywania demonstracji antymigranckich w Heidenau – wydany przez miejscowe władze i mający obowiązywać od soboty wieczór…

TELAWIW OnLine: Australia oznajmiła oficjalnie, że chce zacieśnić współpracę strategiczną z USA – zapewne w obawie przed Aborygenami…

TELAWIW OnLine: W Japonii ponad 300-osobowe firmy zwiększające zatrudnienie kobiet do 15% będą preferowane w przetargach państwowych.

TELAWIW OnLine: Saudyjczycy zawiadomili WHO, że tylko w ciągu jednego tygodnia zmarło tam 15 ludzi na MERS (choroba wirusowa zw. też grypą wielbłądzią, na którą nadal nie udało się znaleźć skutecznych środków). Dlatego współdziałanie z WHO w tej sprawie ma tak kardynalne znaczenie!

TELAWIW OnLine: Tajlandczycy dorwali jakiegoś Turka podobnego do uchwyconego w monitoringu ulicznym sprawcy zamachu bombowego z 17 sierpnia (20 zabitych, 120 rannych w centrum Bangkoku). W jego mieszkaniu znaleziono 10 fałszywych paszportów… i takie same materiały, jak te użyte do zmontowania bomby zdalnie zdetonowanej koło świątyni Erawan.

TELAWIW OnLine: 200 generałów rezerwy US Army wysłało list do przywódców Kongresu, opowiadając się przeciw układowi atomowemu z Iranem z 14 lipca. Obama w nocy z piątku na sobotę tłumaczył przez internet LIVE zalety tego układu… czołówce żydowskiej w Stanach. Jednocześnie przysłał do Izraela jakiegoś dziwnego faceta, Adama Szubina – „urzędującego podsekretarza handlu zajmującego się terroryzmem i wywiadem finansowym”. Ponoć chodzi o blokowanie poczynań Iranu chcącego rozszerzać terroryzm po uzyskaniu na to środków dzięki zniesieniu sankcji.

TELAWIW OnLine: Egipscy aktywiści praw człowieka ogłosili uroczyście, że w tamtejszych więzieniach nie są stosowane „systematyczne tortury”… Komunikat ten nie ma (oczywiście) nic wspólnego z faktem, że 2 dziennikarzy katarskiej al-Dżaziry skazanych zostało w sobotę przez sąd kairski na kary po 3 lata więzienia za wspieranie w emisjach Bractwa Muzułmańskiego.

TELAWIW OnLine: Międzynarodowy zespół naukowców przyznał po przetestowaniu 800 studentów z Kanady i Holandii, że wciąż nie wiadomo, jakie są powody kaca, więc nie wiadomo też, jak „hangovera” leczyć. Dr Michael Bloomfield, z University College w Londynie ocenia straty ekonomiczne z powodu chlejstwa na setki miliardów euro rocznie.

TELAWIW OnLine: W japońskiej mafii Yakuza może dojść do bolesnych rozłamów…wskutek kryzysu ekonomicznego powodującego drastyczny spadek dochodów z prostytucji, hazardu i narkobiznesu. Władze obawiają się krwawych rzezi w największym syndykacie „Yamaguchi-gumi”, ale też spodziewają się, że policja skorzysta z okazji, żeby dowalić mafiozom…

TELAWIW OnLine: W Alpach szwajcarskich wyznaczono osobne składy kolejki zębatej…dla „hałaśliwych chińskch turystów” odwiedzających masowo górkę Rigi (2000 m). Chińczycy stanowią tam z połowę gości – wkurzają lokalsów…pluciem na podłogę wagoników…i znieczyszczają toalety, w związku z czym Helveci wywiesili tam instrukcje obsługi.

TELAWIW OnLine: W Australii w wieku 101 lat zmarł Paul Royle – uczestnik słynnej ucieczki 76 alianckich lotników z niemieckiego obozu jenieckiego „Stalag Luft III” w Żaganiu, o której w 1963 nakręcono hollywoodzki film WIELKA UCIECZKA. W marcu ub. roku obchodzone było 70-lecie tych dramatycznych wydarzeń (uciekinierzy wydostali się ze stalagu 110-metrowym podkopem – większość z nich szkopy wyłapali i wymordowali).

W realu nie było żadnego Steve McQueena przeskakujacego zasieki na motocyklu; był ziąb, ciemności i terror” – opowiedział parę at temu Paul Royle sieci ABC, zżymajac się na „hollywoodzką interpretację dziejów”. Wbrew oczywistym faktom, w pamięci wielu widzów (także mojej) „wielka ucieczka” kojarzy się właśnie ze scenami, gdy McQuenn zdobycznym niemieckim motorem śmiga ku wolności po zielonych łąkach…

TELAWIW OnLine: W Liverpoolu trwa od paru dni Międzynarodowy Tydzień Beatlesów (International Beatleweek) – 20 kapel z różnych krajów wykonuje non-stop na różnych estradach utwory słynnej Czwórki; do miasta zjeżdżają w weekendzie tysiące ludzi. Yeah, yeahReklama

Reklama

Treści chronione