TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: , | marzec 31, 2015 | 11:20

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 31/03/15

TELAWIW OnLine: W Lozannie maratońskie rokowania P5+1 z Persami ws. atomu. Francja i Niemcy dają Iranowi czas do rana, żeby sfinalizować porozumienie – Fabius zapowiedział, że w przeciwnym razie o 6 rano wybywa z Lozanny. Wskazuje to na głębokie rozbieżności między Europejczykami i ludźmi Obamy; Ławrow poszedł do baru, a Chińczyk odleciał do domu, pozostawiając w Lozannie swojego vice…

TELAWIW OnLine: Amerykański portal The Daily Beast napisał, że Persowie mogą mieć tajny ośrodek jądrowy w Płn.Korei w górach przy granicy z Chinami.

TELAWIW OnLine: Izraelczycy coraz ostrzej krytykują planowny układ atomowy z iranem…Netanjahu stwierdził w Knesecie, że – wbrew deklaracjom Obamy – „Teheran będzie mógł skonstruować bombę atomową w okresie krótszym niż rok…Izrael uczyni wszystko, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo”. Czyli otwarte wyzwanie rzucone pokojowemu nobliście…i to w dniu, gdy do Jerozolimy przybyła delegacja republikańskich kongresmanów ze speakerem Izby Reprezentantów Johnem Boehnerem.

TELAWIW OnLine: Persowie utrzymują, że przekazali pomoc wojskową rebeliantom Huti w Jemenie drogą lotniczą (choć wg Saudów wszystkie lotniska w tym kraju zostały zniszczone, żeby temu zapobiec). Koalicja arabska twierdzi też, że zablokowała wszystkie jemeńskie porty morskie.

TELAWIW OnLine: Lufthansa gotowa wypłacić 275 mln euro w ramach odszkodowań za utratę bliskich w masakrze w Alpach. Przypuszczalnie jednak roszczenia będą znacznie wyższe, co może doprowadzić do poważnych wstrząsów u tego przewoźnika. Historia amerykańskiego giganta PAN AM, który zakończył żywot wskutek „Lockerbie” może się powtórzyć w Niemczech. Jak dotąd, udało się ustalić DNA 78 ofiar.

TELAWIW OnLine: Wieczorem w Jerozolimie odbyło się uroczyste zaprzysiężenie XX Knesetu, w którym jedna trzecia deputowanych to nowe twarze. Speakerem nadal Juli Edelstein.

TELAWIW OnLine: Republikanin John Boehner, przewodniczący Izby Reprezentantów Kongresu USA przybył co Jerozolimy wraz z 8 innymi kongresmanami republikańskimi. Boehner sekunduje Bibiemu w kampanii przeciw dziwacznym ruchom Obamy na Bliskim Wschodzie.

TELAWIW OnLine: W Turcji dochodziło od rana do najgorszych w historii tego kraju seryjnych awarii sieci elektrycznej – wygląda na cyberatak…

TELAWIW OnLine: Lewackie przydupasy terrorystycznego Hamasu (i paru renegatów z IL) szykują kolejną „flotyllę wolności”, która spróbuje przełamać izraelską blokadę morską Strefy Gazy… za 3 miesiące. Tym razem chcą wziąć ze sobą jakiegoś wysłużonego prezia z Tunezji, żeby utrudnić zastopowanie tej maskarady i wywołać antyizraelską zadymę w mediach światowych.

TELAWIW OnLine: Iracki premier Abadi (szyita) zadeklarował, że wojsko rządowe i „milicje szyickie” wysłane tam przez Iran – odbiły miasto Tikrit z rąk IS. Jeśli to prawda – utorowana została droga na Mosul, drugiego co do wielkości miasta irackiego okupowanego wciąż przez IS.

TELAWIW OnLine: Reżim irański oznajmił, że interwencja saudyjska w Jemenie jest „błedem strategicznym” i zapowiedział wysłanie tam „ekspedycji morskiej”… W Lozannie pogróżki wojenne Teheranu puszczone zostały mimo uszu, a Departament Stanu USA dawał do zrozumienia, że upływający o północy deadline w rokowaniach nad perskim „A” zostanie przedłużony…Poza tym ludzie Kerry,ego nic nie słyszeli o jakimś ultimatum europejskim, że Persowie mają się zdecydować do rana (…).Reklama

Reklama

Treści chronione