TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | marzec 30, 2015 | 10:35

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 30/03/15

TELAWIW OnLine: Persowie w Lozannie straszą…, że układzik atomowy może jutro nie wypalić, natomiast Francuzi i Chińczycy prorokują, że wypali. Osobiście polegałbym bardziej na tej ostatniej wersji, bo Europa i Pekin chcą kręcić lody z Persami po anulowanu sankcji w ramach „układziku” forsowanego z uporem godnym lepszej sprawy przez Obamę. Co do mułłów, wiedzą doskonale, że dużo łatwiej będzie im dorwać się do upragnionego atomu po zawarciu „układziku” niż gdyby nie udało się tego zmajstrować.

TELAWIW OnLine: Republikanin John Boehner, przewodniczący Izby Reprezentantów Kongresu USA skrytykował w ostrych słowach (w CNN) negatywną postawę ekipy Obamy wobec premiera Netanjahu. „Od 5-6 lat nieustannie atakują Bibiego, nic dziwnego, że zdecydował się wystapić w Kongresie na początku marca” – zaznaczyl Boehner, który w tym tygodniu na czele delegacji kongresmanów wybiera się do Jerozolimy.

TELAWIW OnLine: Obama zmienił taktykę…Zamiast po dawnemu negować besensownie prawo Kongresu USA do kwestionowania dyletanckiego układu atomowego z perskimi muł(ł)ami – zaczął nasyłać tam „prelegentów” wysławiających tegoż „układu” same zalety.

TELAWIW OnLine: Saudowie w piątym dniu operacji antyirańskiej w Jemenie zbombardowali nad ranem stołeczną Sanę (dzielnicę dyplomatyczną). Natomiast Egipcjanie wieczorem zbombardowali Aden od strony morza, używając do tego niszczycieli, które przepłynęły Kanałem Sueskim.

TELAWIW OnLine: Mieszkańcy Idlib (płn.-wschodnia Syria) masowo uciekają z miasta w obawie atakami asadowców, chcących odbić je z rąk dżihadystów Nursy/al-Kaidy. Idlib zajęte zostało przez Islamistów parę dni temu – reżim Asada nie może sobie jednak pozwolić na jego utratę, gdyż leży zbyt blisko skupisk ludnosci alawickiej (grupa etniczna Asada). Zeszłej nocy asadowcy zaczęli kontratakować z powietrza – przy użyciu bomb beczkowych i chloru (…).

TELAWIW OnLine: Izraelski sąd wydał orzeczenie potwierdzające, że b. premier Ehud Olmert dopuścił się w swoim czasie wykroczeń korupcyjnych. Wyrok w ciągnącym się od 6 lat procesie zostanie ogłoszony 5 maja – Olmert może trafić za kraty na dwa-trzy lata; nie wiadomo, czy odwoła się do Sądu Najwyższego, Za jego kadencji Izrael rozwalili syryjski reaktor w Dir A-Zur.

TELAWIW OnLine: Centro-prawicowa UMP Sarkozy’ego wygrala wybory municypalne; nadobna Marinka ze swoim FN okazała się nie taka straszna.

TELAWIW OnLine: Ban Ki-Mun zlądował w Bagdadzie, ale ni cholery nie wiadomo, po co się tam wybrał – jedna trzecia Iraku nadal w szponach IS.

TELAWIW OnLine: Pani Clintonowa (startująca chyba do Białego Domu z ramienia Demokratów) przerwała długotrwałe milczenie w sprawach zasadniczych (…). deklarując przytomnie, że należy przywrocić poprzednie doskonałe stosunki z USA-Izrael. Ta wciąż jeszcze niezbyt głośna deklaracja może być oznaką, że jej partia zaczyna dystansować się od Obamy…

TELAWIW OnLine: Syryjski Asad powiedział w sieci CBS („60 Mnutes”), że od rozpoczęcia nalotów na IS – horda ta jedynie coraz bardziej rośnie w siłę..”W samej Syrii co miesiąc zgłasza się do nich 1000 nowych ochotników”. Innymi słowy – jedynym sposobem na IS jest, jak sugeruje rzeźnik z Damaszku, nawiązanie z nim współpracy przez pokojowego noblistę.

TELAWIW OnLine: Duński tabloid Ekstra Bladet pisze, że dorwali 3 egzotów (Somalia + Pakistan) chcących zabić min. obrony Nicolai Wammena.

TELAWIW OnLine: Turecki prezio Erdogan wybierał się za tydzień do słonecznego Teheranu, ale teraz się waha z powodu kłopotów w Jemenie.Reklama

Reklama

Treści chronione