TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | maj 27, 2015 | 10:45

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 27/05/15

TELAWIW OnLine: Saudowie zbombardowali z powietrza południowo-jemeński port w Hodaidzie, kontrolowany przez Huti, do którego miał wejść irański statek z pomocą dla tych rebeliantów. Na razie jednostka kotwiczy w Dżibuti, gdzie przetrzepywana jest przez inspektorów ONZ.

TELAWIW OnLine: W Zurychu zatrzymano 6 działaczy FIFA zaraz po pobraniu przez nich kluczy…w recepcji 5-gwiazdkowego hotelu Baur au Lac.. Mają zostać ekstradowani do USA, gdzie prowadzone jest postępowanie w związku z podejrzeniami, że czołówka FIFA za słone łapówy (miliony dolców) zgodziła się zorganizować mundiale w 2018 i 2022 – w Rosji i Katarze.

TELAWIW OnLine: Izrael odpowiedział zniszczeniem z powietrza 4 celów Hamasu w Strefe Gazy w reakcji na wczorajsze odpalenie rakiety Grad na miejscowość Gan Jawne w centrum kraju (wybuchła w wolnym terenie). W obecne fazie…zero ofiar po obu stronach.

TELAWIW OnLine (flesze): Kurdowie wspierani z powietrza przez koalicję odbili 14 wiosek chrześcijańskich z rąk IS w w północno-wschodniej Syrii; w Indiach już 1250 ludzi zmarło z powodu potwornych upałów (47 st. C); w Palmyrze dzikusy IS zastrzelili 20 ludzi spędzonych do…świetnie zachowanego starorzymskiego amfiteatru; Amnesty z cirka rocznym opóźnieniem… potępiła Hamas za mordowanie „kolaborantów (w stylu IS) w czasie izraelskiej operacj antyterrorystycznej Cuk Ejtan.

TELAWIW OnLine: W IL ruszył parodniowy chamsin, duchota i gorące wiatry z jakiejś Afryki… ponad 40 st. – w TLV normalnie wali jak z pieca.

TELAWIW OnLine: Duńska premier Helle Thorning-Schmidt zapowiedziała na 18 czerwca przedterminowe wybory. Wg najnowszych sondaży jej centrolewicowa Partia Socjaldemokratyczna może przegrać rywalizację przy urnach z liberalną centroprawicą i anty-imigrantami z Partii Ludowej.

TELAWIW OnLine: W perskich social mediach furorę robi nakręcony chyłkiem filmik pokazujący, jak w medżlisie (parlament) – przy szczelnie zamkniętych drzwiach… – drą na siebie mordy zwolennicy i przeciwnicy planowanego układu atomowego. Tymczasem Francuzi przepowiadają, że nie da się wynizać rzeczonego układziku w wyznaczonym terminie – do końca czerwca.

TELAWIW OnLine: Iraccy wojskowi (i grono oficerów USA) twierdzą, że niezdecydowane ataki koalicji na IS wynikają z obawy przed masakrą cywilów „Nie zniszczono 7 budynków mieszczących sztab generalny IS w Raqqa” (b. Syria). Niestety wiadomo, że w wojnie z dżihadystami chowającymi się za plecami „żywych tarcz” – nie da rady uniknąć strat wśród ludności cywilnej.

TELAWIW OnLine: Cztery lata po odstrzeleniu bin Ladena w jego kwaterze w Pakistanie Amerykanie odtajnili znalezione tam materiały propagandowe. Widać z nich dokładnie, że głównym motywatorem do terroru al Kaidy była nienawiść do Żydów.

TELAWIW OnLine: Zdaniem Scotland Yard młodzi muzułmanie (także 4-5-letnie dzieci) bojkotujący Marksa & Spencera – uważanego przez nich błędnie za „firmę żydowską” – to tzw. wczesny objaw islamistycznej radykalizacji.

TELAWIW OnLine: IS atakuje autami-pułapkami prowadzonymi przez samobójców kolumny wojskowe Bagdadu kierujące się w stronę miasta Ramadi – armia podaje, że straciła w tych eksplozjach 17 ludzi, ale wg innych źródeł straty są znacznie większe (55 zabitych i wielu rannych).

TELAWIW OnLine: W Izraelu spada wyraźnie zainteresowanie konfliktem z Palestyńczykami…W 2014 ukazały się 74 książki traktujące o tym temacie – w porównaniu ze 124 tytułami zaledwie dwa lata przedtem. Spowodowane jest to zapewne zmianą preferencji w skali regionu – głównym problemem stały się już od paru lat gwałtowne wstrząsy zachodzące w świecie arabskim.

TELAWIW OnLine: Resorcik Ławrowa zarzucił USA – po dzisiejszym aresztowaniu w Zurychu 6 przewalaczy z FIFA – „wykorzystywanie prawa amerykańskiego poza granicami Stanów”. Cała ta wyborowa drużyna ma być ekstradowana do Stanów, gdzie beknie za to, że wzięła kasę od Rosjan za załatwienie im Mundialu w 2018.

TELAWIW OnLine: Pekin nadal panoszy się bezczelnie na archipelagu Spratly na M.Południowochińskim – tym razem postawił tam sobie… dwie latarenki morskie.

TELAWIW OnLine: Angela Merkel 5. raz z rzędu – pierwsze miejsce w rankingu biznesowego Forbesa na najbardziej wpływową kobietę świata. Druga Hillaria Clintonowa – trzecia Melinda Gatesowa; kostyczno-eteryczna szefowa IMF Christine Lagarde szósta, a brazylijska prezydent (pasztet) Dilma Rousseff – siódma; pierwszą dziesiątkę zamyka pani Obamowa.Reklama

Reklama

Treści chronione