TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | lipiec 19, 2015 | 10:52

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA & KOMENTY 19/07/15.

TELAWIW OnLine: Premier Netanjahu wezwał Kongres USA – otwartym tekstem! – do zablokowania szkodliwego układu atomowego z Iranem. Tymczasem „superDyplomata” John Kerry określił argumenty Netanjahu, że można było zmusić Persów do uległości – jako „fantazje”.

TELAWIW OnLine (flesze): Lider izraelskiej Labour Herzog zaprzeczył, jakoby zgodził się utworzyć wielką koalicję z centrowym Likudem; Egipcjanie twierdzą, że zabili od soboty 59 dżihadystów na Synaju; w Jemenie rebelianci Huti zabili ponad 43 cywilów, ostrzeliwując odbity im trzy dni temu przez siły prorządowe portowy Aden.

TELAWIW OnLine: MSZ w Pradze potwierdziło, że 5 Czechów wraz z miejscowym kierowcą uprowadzonych zostało w Libanie – ich samochód znaleziono koło turystycznej miejscowości Kefraya.

TELAWIW OnLine: W UK tematem numer jeden są wygrzebane przez tabloid „The Sun” foty heilującej radośnie w wieku lat 7 obecnej królowej Elżbiety II. Gdzie te czasy, gdy Brytole dawali się latem straszyć jakimś potworem z Loch Ness…

TELAWIW OnLine: Dżihadyści IS wysadzili w powietrze 6 samochodów należących do Hamasu i przydupasów Iranu w Strefie Gazy.

TELAWIW OnLine: Na północy Synaju 5 żołnierzy egipskich zabitych w nocnych atakach IS na checkpointy; wczoraj wojsko odstrzeliło tam 23 dżihadystów – wg Sky Arabic.

TELAWIW OnLine (flesze): „Białasy” z Ku Klux Klanu protestowali przeciw usunięciu flagi konfedereckiej w Południowej Karolnie; Chińczycy wywalili 20 zagranicznych turystów za ogląd filmiku BBC o…Czyngis-chanie.

TELAWIW OnLine: Rząd Netanjahu zatwierdził decyzję poprzedniego gabinetu o rozwiązaniu anachronicznego od dawien dawna… „Zarządu Radiofonii”, któremu podlegały publiczne radio i telewizja. Przerwane zostanie w trybie natychmiastowym ściąganie abonamentu RTV, którego nie chiało płacić wielu Izraelczyków (łącznie ze mną). Do marca 2016 – po odfiltrowaniu setek zbytecznych pracowników – ma powstać nowe konsorcjum medialne (…).

TELAWIW OnLine: Rozpoczął się lipcowy pobór do jednostek pierwszej linii Cahalu; nowy rocznik po raz pierwszy służyć będzie 32 miesiące, a nie jak dotąd 36. Ogłoszone niedawno skrócenie zasadniczej służby wojskowej umożliwione zostało dzięki zmianom geopolitycznym (rozpad regularnej armii Asada) i rosnącemu napływowi młodziezy żydowskiej z zagranicy.

TELAWIW OnLine: Greckie banki otworzą w poniedziałek swe okazałe podwoje; tymcasem mamusia Tsiprasa jęczy, że bidaczek nie śpi po nocach i kompletnie stracił apetyt.

TELAWIW OnLine: Turecki premier Ahmet Davutoglu zapowiedział przywrócenie „porządku i sprawiedliwości charakterystycznych dla imperium ottomańskiego”. Hehe… Brzmi to jak autentyczny kabaret absurdu – sułtańska Turcja była od setek lat siedliskiem zacofania cywilizacyjnego, tępej orientalnej biurokracji i wszechwładnej korupcji. Tego rodzaju „dziedzictwo” potureckie jest do dziś wspólnym przekleństwem nie tylko na Bałkanach, lecz także w krajach arabskich…Ten dziwny Davutoglu od 7 czerwca nie jest nawet w stanie utworzyć nowego rządu w Ankarze.

TELAWIW OnLine: Rosjanie zidentyfikowali szczątki jednego z polsko-żydowskich oficerów Armii Czerwonej, który zginął w walkach pod Leningradem. Dzięki odnalezionemu w bezimiennej mogile „nieśmiertelnikowi” ustalono, że był to Israel Bristman (z Lublina). Zaangażowani w te poszukiwania studenci historii z St. Petersburga zlikalizowali nazywającego się identycznie mieszkańca Izraela, który okazał się wnukiem „nieznanego żołnerza”.

TELAWIW OnLine: Peruwiański noblista literacki Mario Vargas Llosa zauważył z przekąsem w wywiadzie dla Newsweeka/Europa, że „współczesna młodzież nie odróżnia Tomasza Manna od Shakiry”…Nb. rzeczony tygodnik (niekoniecznie proizraelski), który zaczął mi się nawet ostatnio podobać ze swoim nawrotem do ostrego fotożurnalizmu i niezłe teksty – właśnie zapowiedział swój rychły zgon…Reklama

Reklama

Treści chronione