TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | marzec 26, 2015 | 11:19

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA 26/03/15

TELAWIW OnLine: UWAGA – Iran żąda natychmiastowego przerwania – rozpoczętej nad ranem – saudyjskiej interwencji wojskowej w Jemenie skierowanej przeciw jego przydupasom szyickim Huti. Operacja, w której uczestniczą też arabskie emiraty z Zatoki, Jordania, Egipt, Maroko i nawet Sudan (!) – jest otwartym wyzwaniem rzuconym Persom, chcącym przeksztacić Jemen w swoją strefę wpływów, tak jak to zrobili z Libanem, Syrią i Irakiem. Obama po dawnemu przygląda się sytuacji „z tylnego siedzenia”. Turcja poparła działania wojskowe Rijadu, w których uczestniczy też Pakistan.

TELAWIW OnLine: Analiza nagrań „czarnej skrzynki” wskazuje, że drugi pilot celowo rozstrzaskał samolot Germanwings „9525” w Alpach francuskich. Skorzystał z chwilowej nieobecności pierwszego pilota, którego potem nie wpuścił do kabiny. 28-letni sprawca tragedii nie miał powiązań z żadnymi terrorystami – twierdzą władze w Berlinie.

TELAWIW OnLine: Liga Arabska postanowiła utworzyć wspólnie siły interwencyjne, których zadaniem będzie przywrócenie ładu wewnętrznego w Jemenie, czyli ochronę tego kraju przed brutalną agresją Teheranu. Decyzja w tej sprawie – oznaczająca praktycznie wysłanie oddziałów lądowych – zatwierdzona zostanie oficjalnie pod koniec tygodnia na konferencji na szczycie w egipskiej oazie Szarm el-Szejk na Synaju.

TELAWIW OnLine: W Lozannie ruszyła kolejna runda rozmówek atomowych z Iranem; perski Zarif jak zawsze szczerzył kły, a Kerry minę miał nietęgą 🙂 – NYT pisze, że mułłowie chcą, żeby póki co umawiać się na gębę…hehe.

TELAWIW OnLine: Ale się porobiło…Amnesty International doznał nagłego objawienia, że zdziczały dżihadowski „Hamas latem 2014 dopuścił się zbrodni wojennych, ostrzeliwując rakietami ludność cywilną w izraelu”. Wywalili z tego Amnesty wreszcie lewaków, czy przechodzą spóźniony mocno proces ewolucji? Jak tak dalej pójdzie, przestaną się w ogóle zajmować wyimaginowanymi „zbrodniami izraelskimi” i normalnie na psy zejdą :).

TELAWIW OnLine: Niepotwierdzone nadal info, że komandosi egipscy zabezpieczyli cieśninę Bab al-Mandab (między Morzem Czerwonymi i Oceanem Indyjskim) – na wypadek, gdyby chcieli ją opanować Irańczycy.

TELAWIW OnLine: Amerykanie zaczęli bombardować pozycje IS w irackim mieście Tikrit, żeby wesprzeć siły rządowe i sformowane przez Iran „milicje szyickie”. Wychodzi na to, że kolicja arabska atakuje Iran (w Jemenie), a Obama pomaga Iranowi w Iraku, dając mu się jednocześnie rolować ws. atomu w Lozannie…Do nalotów na Tikrit przyłączyli się też Francuzi.

TELAWIW OnLine: Monsieur Fabius pojutrze włączy się do negocjacji nad perskim „A” w Lozannie; w Sanie wzrosła do 18 liczba zabitych w saudyjskich atakach na Huti; w Izraelu o 2 w nocy wskazowki o 1 godzinkę do przodu; w Jerozolimie koalicjanci kłóca się o teki w nowym rządzie Netanjahu.

TELAWIW OnLine (flesze): Egipcjanie zapowiadają uderzenie lądowe (z paru stron jednocześnie) na Huti w Jemenie – po obecnym przygotowaniu lotniczym; w Berlinie uruchomiono witrynę internetową z 1900 instytucjami w UE zajmującymi się Holokaustem; zauważyliście, że zdjęcie tego Niemca, co rozbił samolot w Alpach, przedstawia go koło…”Mostu Samobójców” w San Francisco?

TELAWIW OnLine: Tłumy Anglików z białymi kwiatami uczestniczyły w pogrzebie Ryszarda III w Leicester – ostatniego króla, który zginął na polu bitwy (1485). Jego szczątki znaleziono 3 lata temu pod parkingiem supermarketu. Szekspir uwiecznił jego postać, jako potwornego rzeźnika w sztuce „Ryszard III”, z której pochodzi słynne zawołanie „królestwo za konia”.

TELAWIW OnLine: Chyba cały cywilizowany świat zadaje sobie teraz pytanie, dlaczego 28-letni Niemiec zamordował nagle149 niewinnych ludzi.

NOWE WIDOKI W ORIENCIE.

TELAWIW OnLine: Liga Arabska poparła saudyjską operację antyirańską w Jemenie; prozachodni prezydent jemeński Hadi, jak się okazuje, uciekł z Adenu do Rijadu. Egipt wysyła do Zatoki Perskiej 4 niszczyciele przez Kanał Sueski. Dosłownie na naszych oczach na Bliskim Wschodzie zaczyna kształtować się zupełnie nowa konstelacja polityczno-wojskowa. Jej ważnym, choć zapewne cichym uczestnikiem początkowo, będzie też Państwo Żydowskie. Zbliżenie Arabów z Izraelem – podyktowane obawą przed ekspansją irańską – ułatwić też może z czasem polubowne rozwiązanie kwestii palestyńskiej.

TELAWIW OnLine: The Arab League endorsed the Saudi-led anti-Iranian operation in Yemen; Yemeni pro-Western president Hadi, as it turns out, escaped from Aden to Riyadh. Egypt has sent four warships to the Persian Gulf through the Suez Canal. Before our very eyes, a brand new political and military constellation in the Middle East is starting to emerge with the Jewish state as an important, though initially most likely only a secret participant. The rapprochement between the Arabs and Israelis, dictated by the fear of the Iranian expansion, may ease the way towards a conciliatory settlement of the Palestinian issue.Reklama

Reklama

Treści chronione