TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | marzec 25, 2015 | 10:08

TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA 25/03/15

TELAWIW OnLine: „Izrael ceni sobie niezwykle przyjaźń i ścisłą współpracę z USA, ale nadal przeciwstawiać się będzie planowanemu układowi atomowemu z Iranem, stwarzającemu zagrożenie dla Państwa Żydowskiego, jego arabskich sąsiadów i całego świata” – Netanjahu wieczorem w Jerozolimie po otrzymaniu misji sformowania nowego rządu od prezydenta Rywlina. Czyli dalsza gwałtowna konfrontacja z gnającym na oślep pokojowym noblistą.

TELAWIW OnLine: Saudowie wysłali siły pancerne i artylerię na granicę z Jemenem, częściowo opanowanym już przez perskich przydupasów Huti. Rijad zadeklarował wczoraj, że wraz z innymi arabskimi krajami Zatoki nie zawaha się interweniować zbrojnie w Jemenie. Prawowite władze tego kraju zwróciły się minionej nocy do UNSC o uprawomocnienie takiej akcji.

TELAWIW OnLine: Australia uniemożliwiła w marcu 230 osobom wyjazd do Syrii/Iraku, gdzie chciały przyłączyć się do IS – premier Tonny Abbott.

TELAWIW OnLine: Ron Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) – powiedział na spotkaniu z kongresmanami w Waszyngtonie, że USA powinny wyraźnie i stanowczo potepić eskalację dżihadyzmu światowego i narastanie antysemityzmu w Europie.

TELAWIW OnLine: Wiadomo już, że min. skarbu zostanie Mosze Kahlon (przymierzający się do walki z drożyzną i zdławienia wreszcie „ottomańskiej biurokracji” odbierającej czasem chęć do życia w tym kraju).

TELAWIW OnLine: Egipcjanie odcięli prąd na południu Hamastanu w gęsto zaludnionych miejscowościach Rafah i Chan-Junes – z powodu zaległych rachunków…Autochtoni mówia, że „zbrodniczy reżim Sisi jest pod tym względem gorszy od syjonistów” (…) – którzy niczego im nie wyłączali nawet w czasie operacji antyterrorystycznej Cuk Ejtan w 2014.

Jednocześnie saperzy egipscy kontynuują wyburzanie zabudowań po obu stronach 14-kilometrowej granicy, żeby uniemożliwić ukrywanie w nich wylotów podziemnych tuneli przemytniczych. Drążone pod okiem Hamasu podkopy służą też do przerzucania na Synaj i z powrotem do Strefy Gazy dżihadystów atakujących egipskie cele wojskowe.

TELAWIW OnLine: 30.000 $ – tyle wynosi cena wywoławcza malunku z kwiatkami pędzla młodego Hitlera, mającego gwiazdorzyć jutro na licytacji w Los Angeles. Bohomaz powstał w Wiedniu, gdzie jego autora lansował – nomen omen – żydowski galernik Szmuel Morgenstern. Po dojściu do władzy autor kazał wysłać galernika do getta łódzkiego, gdzie tamten zmarł w 1943.

@TELAWIW OnLine: Jemeński Szef MSZ Rijad Jasin wezwał Ligę Arabską do natychmiastowej interwencji zbrojnej, żeby powstrzymać ataki proirańskich szyitów Huti na południowe miasto Aden. Prezydent Hadi przeniósl tam ostatnio swoją stolicę po ucieczce z Sany zajętej przez rebeliantów. Ci wyznaczyli nagrodę w wys. ponad 90 tysięcy $ za jego ujęcie.

TELAWIW OnLine: Afgański prezydent Aszraf Ghani ostrzegł w trakcie swojej wizyty w Waszyngtonie, że „IS stuka już do drzwi Afganistanu”.

TELAWIW OnLine: Nadal nie wiadomo, co się stało z prawowitym jemeńskim prezydentem Hadim, który uciekł przed atakującymi szyickimi gierylasami Huti z pałacu prezydenckiego w Adenie. Niezastąpiona rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki powiedziała, że „udało się porozmawiać z nim wieczorem przez telefon, ale nie wiadomo, gdzie teraz przebywa”.

TELAWIW OnLine: Amerykański Amazon od sprzedaży wysyłkowej oskarżył Federalny Zarząd lotnitwa (FAA) o blokowanie testów z dronami mającymi blyskawicznie dostarczać zmówiony towar odbiorcom. W Stanach utrudnianie postępu technologicznego jest rzadkością – chodzi więc zapewne o to, że dostawcze droniki mogłyby być wykorzystywane np. jako latające bomby.Reklama

Reklama

Treści chronione