TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | marzec 16, 2015 | 10:48

#TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA – 16/03/15

TELAWIW OnLine: Jutro wybory w Izraelu, których wynik jest tym razem nieprzewidywalny do ostatniej chwili. Można już jednak pokusić się o lekkie podsumowanie kampanii wyborczej, która zawierała parę zaskakujących, nowych elementów. Po raz pierwszy zabrakło w niej całkowicie odwiecznego tematu pokoju ze światem arabskim – zajętym teraz głównie wzajemnym wyrzynaniem się. Po drugie niezwykle żywo poruszane w kampanii wyborczej problemy społeczne i socjalne – przestały być tradycyjną domeną lewicy politycznej. Zaczynają przekładać się ostro na centrystów i nawet zdeklarowanych konserwatystów.

WERSJA WIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=AgOlpDz8EFk

TELAWIW OnLne: Saudowie ostrzegli, że potencjał atomowy w rękach Iranu byłby dla nich i in. państw arabskich poważnym zagrożeniem, w związku z czym postarają się o uzyskanie podobnego wyposażenia…Kerry rozmawiał dziś o „A” w Lozannie z perskim Zarifem, który potem pofrunął do Brukseli na rozmowy z signorą Mogherini i szefami MSZ Francji, UK i Niemiec.

TELAWIW OnLine: Francja zaprzeczyła jakoby przekazała Izraelowi info o przebiegu rokowań atomowych z Iranem; zaznaczyła jednak, że Izraelczycy doskonale wiedzą o wszystkim, co się tam dzieje. W Paryżu przebywał ostatnio izraelski doradca premiera ds. bezpieczeństwa Josi Kohen.

TELAWIW OnLine (flesze): W Rosji ruszają manewry floty północnej i ćwiczenia z udziałem 40 paru tys. komandosów; w kompleksie szpitalnym Beilinson pod TLV ćwiczenia przeciwpożarowe i ewakuacyjne; w walkach w irackim Tikrit uszkodzony mocno grobowiec…Saddama Husajna.

PERFEKCYJNA DYKTATURKA.

TELAWIW OnLine: Czołowy dziennikarz meksykański Carmen Aristegui wywalony z roboty w radiu MVS, bo ujawnił, że prezydent Pena Nieto, jego żona (Angelica) i minister finansów zamówili sobie luksusowe rezydencje w firmie, która dostała przedtem lukratywne zamówienia rządowe. Prezio Nieto należy do centrowej PRI rządzacej Meksykiem od 71 lat…Noblista literacki Mario Vargas Llosa nazwał kiedyś rządy tej formacji… LA DICTATURA PERFECTA.

TELAWIW OnLine: W Brazylii milionowe demonstracje pod hasem FORA DILMA – przeciw skorumpowanym rządom lewicowej prezydent Dilmy Rousseff i zapaści ekonomicznej.

TELAWIW OnLine (flesze): Iran i jego libański przydupas hezbollah zaczęli rozmieszczać siły na pograniczu syryjsko-jordańskim (Al Hayat); naukowcy w Kalifornii doszli do wniosku, że lewicowcy mają większa frajdę z życia niż prawicowcy (ja się zabję!); TVN sprzedał się kucharskiej sieci ze Stanów, tak jakby szydło i tak ode dawna nie wychodziło z worka z patelniami (…).

TELAWIW OnLine: Jakiś Chińczyk wywalczył odszkodowanie (80 tys. $), bo mu chroniona panda wbiła kły w nogę i puściła dopiero, gdy jej szmatą zakryli łeb…Wychodzi na to, że nawet takie fikuśne misiaczki miewają odloty…

TELAWIW OnLine: Francuzi, podobnie jak UK, nie chcą gadać z Asadem, czego – w formie balonu próbnego… – nie wykluczył Mr Kerry przedwczoraj… Monsieur Fabius gotów jest parlować jedynie z „asadowcami”.

TELAWIW OnLine: Za parawanem niby to oświeconej władzy perskiego prezia Ruhaniego (tego z łagodnym uśmiechem) – prawa czowieka w tym pieknym kraj naruszane są jeszcze bardziej niż przedtem. Wg ONZ w 2014 wykonano w Iranie 753 wyroków śmierci (głównie za handel dragami), a w 2012 przed objawieniem się sympatycznego Ruhaniego – tylko 580…

TELAWIW OnLine: Rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki odmówiła reakcji na oświadczenie Netanjahu, że jeśli wygra jutrzejsze wbory – Palestyńczycy mogą pożegać się z mrzonkami o państwowości…

TELAWIW OnLine: Cypi Liwni ( lewicowa opozycja) usuwa się w cień, żeby nie zmniejszać szans Icchaka Herzoga w rywalizacji z Netanjahu o fotel premiera. Unieważniła umowę rotacyjną, w ramach której – w razie jutrzejszej wygranej wyborczej Partii Pracy- miała przejąć funkcję premiera od Herzoga po 2 latach. Liwni nie cieszy się popularnościa, gdyż optuje za irracjonalnymi ustępstwami wobec Palestyńczyków.Reklama

Reklama

Treści chronione