TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | marzec 14, 2015 | 10:37

#TELAWIW OnLine: NEWSY DNIA – 14/03/15

TELAWIW OnLine: Rządowa armia racka twierdzi, że odbije Tikrit z rąk IS w ciągu ”najbliższych 3 dni”… W prozaicznym realu operacja została jednak wstrzymana, bo nacierajacy czekają na posiłki w ludziach i sprzęcie potrzebne do prowadzenia walk ulicznych w centrum miasta. Broniący się tam dżihadyści zaminowali wiele budynków i rozmieścili gęsto bomby przydrożne.

TELAWIW OnLine: Mnożą się informacje, iż rzekome uderzenie armii irackiej na opanowane przez IS miasto Tikrit to w dużym stopniu akcja prowadzona przez gierylasów szyickich wysłanych tam przez Iran. Oni też zaczęli wczoraj podpalać budynki należące do sunnickich mieszkańców, przeciw czemu protestują władze w Bagdadzie i USA  – obawiające się wznowienia wojny domowej szyicko-sunnickiej.

TELAWIW OnLine: Według Fox News komisja senacka na Kapitolu  bada info, iż ludzie Obamy wsparli finansowo jeden z lewackich NGO-sów w Izraelu (V15) prowadzących ostrą kampanię przeciw Netanjahu. Trudno chwilowo powiedzieć, ile w tym prawdy (Fox News sympatyzuje z Republikanami) – ale atmosfera przed wtorkowymi wyborami w IL jest bliska wrzenia także za Oceanem.

TELAWIW OnLine: Szef CIA John Brennan potwierdził, że USA nie widzą teraz sensu w obalaniu władzy Asada, gdyż utorowałoby to drogę do Damaszku dżihadystom IS. Jutro mijają 4 lata od wybuchu syryjskiej wojny domowej, w której zginęło już ponad 200 tysięcy ludzi. Amerykanie chcą przekazać tzw. umiarkowanym powstańcom, którzy z czasem mieliby wypełnić próżnię po Asadzie, dodatkową pomoc w wys. 70 mln $.

TELAWIW OnLine: Grecy zarzucają Niemcom, że prowadzą przecw nim okrutną ”wojnę psychologicznę”… – wyrażającą się żądaniami zwiększenia wydajności pracy, ograniczenia sektora publicznego i płacenia podatków (FAZ).

TELAWIW OnLine: W głównej kwaterze NATO rosną obawy, że erdoganowska Turcja – poddawana islamskiej indoktrynacji – wycofa sie z paktu atlantyckiego, osłabiając tym samym jego południową flankę (NYT).

TELAWIW OnLine: Dziś równo 55 lat od pierwszego spotkania premiera Izraela Dawida Ben-Guriona z niemieckim kanclerzem Konradem Adenauerem – w nowojorskim hotelu Waldorf-Astoria na Manhattanie. 8 lat przedtem Izrael zgodził się przyjąć niemieckie odszkodowania za mienie zrabowane Żydom w Holokauście – pieniądze te przysłużyły się bardzo budowie i umacnianiu Państwa Żydowskiego na jego historycznych ziemiach.

TELAWIW OnLine: John Kerry zakomunikował w turystycznej oazie Szarm el-Szejk, że USA już wkrótce wznowią pomoc wojskową dla Egiptu i w dalszym ciągu zabiegać będą o rozwiązanie konfliktu Izraelsko-palestyńskiego na tzw. zasadzie dwupaństwowej. Mr Kerry wybiera sie teraz do Lozanny na kolejne rozmówki o perskim atomie z bełkołnierzykowym Javadem Zarifem.

TELAWIW OnLine: Brytyjscy naukowcy doszli do zaskakującego wniosku, że cierpiący na podagrę są o 25 procent bardziej odporni na Alzheimera.

TELAWIW OnLine: Szwedzi od mebelków Ikea przestają publikować w Rosji swój magazyn internetowy ”IKEA Family Live” – ze strachu przed naruszeniem ustawy zakazującej propagowania homoseksualizmu wśród malolatów. W 2013 Ikea podpadła już Putinowi, pokazując w tym swoim katalogu online szczęśliwe lesby z dzieciatkiem, więc teraz woli dmuchać na zimne.

TELAWIW OnLine: W Wonderful Copenhagen parę tysięcy Arabów wzięło się za rączki, tworząc żywy łańcuch wokół synagogi na znak tolerancji. Miesiąc temu  Arab z IS zabił tam strzałem w głowę żydowskiego ochroniarza.

TELAWIW OnLine: Mignęło mi gdzieś chyba w kobylastym NYT, że wg słynnej badaczki szympansów Jane Goodall – małpiszony te mające genom podobny do ludzkiego, też lubią mordować, gnoić, kurwić sie i gwałcić, a czasem to i wybijać inne stada do nogi…Mignęło mi też w mediach anglosaskich, że żyjące nawet do 100 lat klimakteryjne samice drapieżnych wielorybów mają najlepsze zdolności nawigacyjne do koryta (odległego nawet o tysiące kilometrów).

TELAWIW OnLine: W  Zachodnim Bengalu (Indie) 8 włamywaczy zgwałcilo 72-letnią zakonnicę i zrabowało z klasztornej szkoły laptop i komórkę.Reklama

Reklama

Treści chronione