TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | czerwiec 27, 2022 | 1:05

TELAWIW OnLine: Dziś mija kolejna

rocznica śmierci wybitnego polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. W wydanej w 2009 w Izraelu mojej reportażowej książce o Polsce pt. Dawka Polin – פולין דווקא  (Właśnie Polska) jest m.in. wywiad ze znakomitym operatorem Jackiem Petryckim, który często współpracował z Kieślowskim.

Robiąc filmy, czuliście, że macie jakieś wtyki na planie, czy rozmawialiście swobodnie. Mówię głównie o filmach dokumentalnych.

Przy dokumentach zawsze duża część kierowników produkcji to byli pracownicy resortu. Myśmy o tym wiedzieli. Nawet się zdarzało, że im pistolet z kieszeni wystawał, piliśmy z nimi wódkę, choć trochę się krępowaliśmy… To było niesamowite, ale mieliśmy gdzieś w podświadomości, że oni tak do końca nas nie sypną – coś powiedzą, ale nie będą pisali raportu, co my dokładnie gadamy – odwalą robotę. To nam nie przeszkadzało. Oczywiście, że kapowali, bo musieli, ale jednocześnie te najostrzejsze filmy były pilnowane przez tych najostrzejszych w resorcie, a ci z kolei mogli dużo więcej niż inni, więc korzystaliśmy z tej jakby osłony.

Całość rozmowy: http://www.telawiwonline.com/rozmowa-z-jackiem-petryckim/Reklama

Reklama

Treści chronione