TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Czerwiec 25, 2014 | 2:57

KLATKI PO GORYLACH

TELAWIW OnLine: Naprawdę wybitny norweski pisarz-noblista Knut Hamsun był gorącym orędownikiem hitleryzmu. Swój medal noblowski podarował Goebbelsowi, a po śmierci Hitlera nazwał go „wojownikiem ludzkości”. Wg Oslo – Hamsun nie powinien być postrzegany w kategoriach  „czarno-białych”, gdyż był wybitnym twórcą, a jego poglądy wynikały ze strachu przed komuną. 

Rzecz jasna, podobne argumenty wysuwane są w obronie także innych słynnych, intelektualnych fanów fuhrera – francuskiego znakomitego pisarza L.F Celine, Ezry Pounda, Yeatsa,  Heideggera czy nawet rumuńskiego filozofa Eliade. Każdy znający potencjał intelektualny i dorobek tych ludzi, musiał wielokrotnie zastanawiać się, jak to było możliwe, że  utożsamiali  się  z zasranym hitleryzmem od cyklonu B.

Głównym powodem musiała być patologia antyżydowska, którą przesiąknięta jest niestety cywilizacja europejska. Jak inaczej wytłumaczyć  „zoologiczny” antysemizm czołowych myślicieli i twórców europejskich, od Marcina Lutra, poprzez księdza Skargę i Staszica, aż do Gogola, Czechowa i Dostojewskiego? Ci wszyscy ludzie działali przecież w czasach mocno poprzedzajacych salwy z Aurory.

Według mnie Knuta Hamsuna po wojnie trzeba było normalnie wtrącić w klatkę po gorylu – tak jak Amerykanie uczynili z Poundem, pokazując go na rynku w Pizie. Inaczej nie da się najwidoczniej zwalczać klimatów, w których np. 2 lata temu rumuński bank centralny wyemitował srebrny pieniążek z podobizną przedwojennego premiera i patriarchy prawosławnego – Mirona Cristei.

Ten wybitny mąż stanu umarł wprawdzie ciut przedwcześnie…, ale zdążył pozbawić obywatelstwa 225 tysięcy Żydów w swoim słonecznym kraju. W ten piękny sposób przygotował grunt pod wymordowanie 270 tysięcy Żydów, do czego Rumuni przyznali się dopiero na krótko przed wejściem do UE. Antykomunizm mógł w tym wszystkim odgrywać zaledwie podrzędną rolę.

Humanitarne oblicze rumuńskiego Holokaustu (obdzieranie żywcem ze skóry, wywlekanie wnętrzności, wieszanie na hakach rzeźniczych etc.) – wskazuje, że nienawiść do Żydów była tam głęboko zakodowana od wieków. Skądinąd zupełnie inaczej niż np. w pobliskiej Bułgarii – też prawosławnej. Wiele musiało zatem zależeć od postawy czołowych polityków, hierarchów kościelnych i myślicieli…

BTW mordy Mirona Cristei- z tego, co wiem największym mirem numizmatyków cieszą się monety z czworogami (niekoniecznie mitologicznymi).  Reklama

Reklama

Treści chronione