TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | marzec 15, 2014 | 1:17

FONTANNA NIECZYSTOŚCI

TELAWIW OnLine: Wczoraj minęła 135 rocznica urodzin Einsteina – który otworzył oczy na świat w Niemczech. Szwajcarzy chlubią się jednak, że SIEDEM najbardziej tłustych lat największy geniusz XX wieku spędził w Bernie (jako urzędas – zmieniając co rok adresik). Przypominam mój (lekko zremiksowany) tekścik netowy.

@

Helveckie Berno – jedno z najlepiej zachowanych (tudzież ukwieconych) miast średniowiecznej Europy – pełne jest wspaniałych zabytków. W 1983 roku średniowieczna Starówka wpisana została ze swoimi przybytkami na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nie bez powodu ta przepiękna stolica Szwajcarii uchodzi dziś za żywy obraz dawnych czasów.

Na dwóch uliczkach staromiejskich Marktgasse i Kramgasse ze stylowym kamienicami z podcieniami – co 150 metrów stoi 11 pomalowanych w pstrokate kolorki fontann z figurami, zbudowanych w połowie XVI wieku. Główną pamiątką kulturową jest  Fontanna Wielkoluda  na Korhausplatz, dzielącym obie ulice, przedstawiająca „olbrzyma pożerającego małe dzieci”.

Taka nazwa widnieje we wszystkich przewodnikach, choć w rzeczywistości przepiękna fontanna nazywa się Kindlifresserbrunnen  (studnia dzieciożercy). Ucharakteryzowany na krzykliwy Disneyland unikatowy przybytek był niegdyś pomalowany na jaskrawo-żołto – upamiętniał wydarzenia z 1294, gdy w reakcji na rzekomy mord rytualny wygnano z Berna wszystkich Żydów.

Warto zwrócić luźną uwagę na spiczasty, stożkowaty kapelusik. Takie fikuśne kapelutki Żydzi musieli nosić w średniowieczu, a zdaniem ludu, przykrywały one diabelskie rogi. W średniowiecznej Europie (jak zapewne niektórym wiadomo) jednym z głównych motywów rzezi i prześladowań wobec Żydów (setki tysięcy zamordowanych) – były oskarżenia o mordy rytualne.

Niedaleko cyrkowej fontanny z patronatem UNESCO – na Kramgasse 49 w kultowym obecnie domku z podcieniami w dwóch zagraconych pokoikach z kuchnią – Einstein zapisał na okrągłym stole teorię względności.

 @  http://oderauch.files.wordpress.com/2009/06/kindlifresserbrunnen.jpg

 

 



Reklama

Reklama

Treści chronione