TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Grudzień 3, 2014 | 2:24

AKCJA Z ŻAGLOWCAMI

TELAWIW OnLine: Z pozoru niezbyt atrakcyjny wgórek – leżący z 10 km od miasta Ramle w centralnym Izraelu – nazywa się Tel-Gezer. Poprzecinany jest chaotycznie biegnącymi polnymi drogami i winnicami z pasącymi się kozami. Z Tel Awiwu wczesnym rankiem bez cholernych korków można dojechać tam  w jakieś pół godziny.

25 listopada 1177 r. odbyła się tu słynna bitwa pod Montgisard (tak krzyżowcy przezywali pagórek Tel-Gezer). Kilkuset rycerzy, głównie Templariuszy rozgromiło z 30 tysięcy islamskich żołnierzy Saladyna. Ten czując bluesa, przytomnie zrzucił zbroję i uciekł na grzbiecie najszybszego wielbłąda.

Krzyżowców prowadzić miał trędowaty małolat Baldwin XIV (Królestwo Jerozolimskie), ale w realu świetne zwycięstwo było dziełem Renalda de Châtillon. Ten hardcorowy rycerz, bandzior i kobieciarz przybył na ziemie historycznego Izraela z II krucjatą i nigdy już nie wrócił do ojczystej Francji.

Miał potem na swoim koncie m.in. doszczętne złupienie Cypru pod nosem rozwścieczonego Bizancjum – kasę na tę wyprawę wyłożył – pod lekkim co prawda przymusem – patriarcha Antiochii, którego Renald kazał ćwiczyć batem, rany smarować miodem i wystawiać na słońce końskim muchom na żer…

Nienawidził muzułmanów jak zarazy, bo przesiedział się u nich w lochu w Aleppo 16 lat za rozboje – zwolnili go potem tylko na złość Saladynowi (Bizancjum nie chciało go wykupić…). W służbie Królestwa Jerozolimy Renald zdobył port Ajla nad M. Czerwonym (kojarzący się z Ejlatem, ale to pobliska Akaba).

Sprowadził z Europy żaglowce wojenne, rozebrał na części nad Morzem Śródziemnym i przerzucił przez pustynię nad Morze Czerwone – na wielbłądach. Tam je złożyli, zwodowali i rabowali przybrzeżne osady i statki muzułmanskie z pielgrzymami (pod nosem Saladyna). Głównym celem było zdobycie Mekki, ale to się nie udało.

Mało znana akcja z Mekką i żaglowcami na wielbłądach zasługuje na film w 3D z lepszym zakończeniem… Renald – w 10 lat po pokonaniu Saladyna pod wzgórkiem Tel-Gezer wpadł mu w łapska po przegranej, słynnej bitwie pod Hittin w 1187 roku. Saladyn (któremu wcześniej zabił siostrę) – odrąbał mu łeb mieczem.

@

W Zatoce Ejlackiej (zwanej też Zatoką Akaba) pozostała tzw. twierdza Saladyna na małej wysepce z 200 m od Taby. Izraelczycy nazywali ją kiedyś Wyspą Koralową, a Egipcjanie – po odzyskaniu tej enklawy w 1989 – przemianowali na Wyspę Faraona. W zbiorowej pamięci Izraelczyków pozostał fakt, że przepływało się tam na dmuchanych materacach ze skandynawskimi panienkami w gustownym toplessiku.

 Reklama

Reklama

Treści chronione