TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | sierpień 25, 2018 | 3:06

TELAWIW OnLine: Świetne dronowe ujęcia TLV pokazują mega rozmach „pierwszego miasta hebrajskiego” i zarazem „projektu syjonistycznego” – jedynej udanej rewolucji XX wieku. Czerwone dachówy to najstarsze kwartały miejskie – opowiadam o tym w dziennikarskiej książce „Własnie Izrael”, która będzie wkrótce dostępna w e-bibliotece na TELAWIW OnLine.

Fragment: Umowną datą powstania Tel Awiwu jest rok 1909. Miasto oficjalnie nazywa się „Tel Awiw-Jaffo”, gdyż w jego skład włączona została w 1948 roku dawna arabska miejscowość Jaffo. Metropolia telawiwska gwałtownie się rozrasta. Ludzie odwiedzający TLV po paroletniej przerwie, dosłownie nie poznają linii miasta, która zmienia się wraz z budową niezliczonych wieżowców.

“W 1909 roku muszelkami zebranymi na plaży rozlosowano parcele miedzy 66 rodzin. Pierwsze domki stanęły na wydmach nad morzem. Dzisiejszą przelotową ulicą Allenby chodziły karawany wielbłądów, a dalej była pustynia. Pierwszymi mieszkańcami byli Żydzi z Europy Wschodniej i z Grecji. Osiedlali się tu prze ważnie biedacy, więc na początku budowali – jakbyśmy to dziś określili “bieda-domki” w stylu przedwojennych miasteczek wschodnioeuropejskich. Najstarsze kwartały mają podobne wymiary i proporcje, jak wiele małych miasteczek w Polsce czy na kresach”Reklama

Reklama

Treści chronione