TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Sierpień 27, 2017 | 11:37

TELAWIW OnLine: Władze libańskie – w obawie przed ewentulaną akcją wojskową Izraela – podejmą starania o anulowanie budowy w Kraju Cedrów irańskiej fabryki rakiet dla Hezbollahu. Pod koniec tygodnia min. obrony Liberman ostrzegł, że Izrael nie zamierza ograniczać się w tej sprawie do „roli biernego widza”…Jednocześnie podobne ostrzeżenie przekazane zostało w czwartek Putinowi przez Netanjahu w Soczi na wypadek, gdyby Irańczycy mieli wybudować podobne zakłady na terenie dawnej Syrii.

W obu przypadkach chodzi o precyzyjne pociski rakietowe o zasięgu 300 km mogące spowodować poważne straty w ludziach i szkody ekonomiczne w Izraelu. Cahal (IDF) zawiadomił ostatnio, że w ciągu ostatnich 5 lat zniszczył już blisko 100 konwojów i magazynów z tego typu zaawansowaną bronią irańską przeznaczoną dla libańskiego Hezbollahu (transportowaną przez kontrolowane przez asadowców lotnisko w Damaszku).

Od chwili, gdy jesienią 2015 Rosjanie rozpoczęli zmasowane naloty w obronie reżimu Asada – udało się uniknąć przypadkowych kolizji powietrznych z Izraelczykami dzięki specjalnie utworzonym w tym celu, sprawnie działającym mechanizmom koordynacyjnym. Irańczycy postanowili teraz najwyraźniej ominąć blokadę izraelską, budując zakłady zbrojeniowe w upadłej Syrii i uzależnionym od siebie w dużym stopniu Libanie.

Rząd w Bejrucie wie jednak doskonale, że głównym poszkodowanym w razie kolejnej eskalacji wojennej IL-Hezbollah byłby Liban; stąd teraz jego gwałtowna chęć zapobieżenia budowy perskiej fabryki zbrojeniowej.

© 2017 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.Reklama

Reklama

Treści chronione