TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | czerwiec 28, 2017 | 2:39

W OLKUSZU JUŻ NIE STRASZY.

TELAWIW OnLine: GRATULACJE I MEGA SZACUN Z IZRAELA – w Olkuszu po ponad pięcioletnich desperackich staraniach…udało się w końcu jakimś cudem odsłonić tablicę w siedzibie Starostwa Powiatowego upamiętniającą zagładę tamtejszych Żydów. W 2012 meldowałem na podstawie materiałów p. Ireneusza Cieślika znalezionych przypadkiem w sieci:

W OLKUSZU STRASZY.

Zatrważające wieści nadchodzą z Olkusza, którego mieszkańcy zastanawiają się nad uwiecznieniem pamięci o tamtejszych Żydach z lekkim 70-letnim poślizgiem. Gwoli sprawiedliwości, mnie samemu w najśmielszych nawet wyobrażeniach nie postałaby taka myśl w skołowanej głowie, choć Olkusz od dawien dawna pozostaje w sferze moich nostalgicznych skojarzeń :)…

Kiedyś pod koniec jakichś deszczowo-bezalkoholowych wakacji studenckich utknąłem tam kompletnie bez grosza we wrześniu i miejscowa ludność, w osobie niewinnej panienki, wyciągnęła do mnie pomocną dłoń. Zaliczaliśmy urokliwe zakątki turystyczne w oczekiwaniu, aż moi starzy zlitują się – wrócą z Neseberu do Warszawy i przyślą mi parę złotych na poste-restante.

Alarmujące wieści z Olkusza (w polskim necie) natychmiast więc wyrwały mnie z bliskowschodniego transu. W połowie czerwca 1942 Niemcy wysłali na śmierć ponad 3000 Żydów olkuskich – czyli jedną trzecią mieszkańców. Przed wywózką z dworca zagnano ich na teren budynku obecnego Starostwa Powiatowego (wówczas budowanego dopiero gmachu Kasy Chorych).

Nigdy do tego momentu w 800-letniej historii Olkusza miasto nie straciło naraz tylu ludzi. Mimo to, od wyzwolenia, aż do dziś nie pojawiła się tam choćby najmniejsza tabliczka lub pomniczek upamiętniające tę tragedię. Najpierw, jak wiadomo, wszystkiemu zawiniły komuchy, ale zbiorowa amnezja – zwana czasem zmową milczenia – trwała też jednak po roku 1989.

Od sześciu lat czerwcowa rocznica upamiętniana jest „Marszem Pamięci” – na mieście pojawiają się już nawet listy imienne żydowskich ofiar… Proces normalnienia nadal jednak nie wygenerował stałych miejsc pamięci, co tłumaczone jest deficytem miejskim. Mając na względzie wielowiekowy wkład Żydów w rozwój miasta i pozostawione mienie – argument arcykomiczny.

W 2014 meldowałem:

W OLKUSZU WCIĄŻ STRASZY.

TELAWIW OnLine: W połowie czerwca 1942 Niemcy wysłali do Auschwitz ponad 3000 Żydów olkuskich – jedną trzecią mieszkańców miasta. Przed wywózką zagnano ich do budynku obecnego Starostwa Powiatowego. Nigdy w swojej 800-letniej historii Olkusz nie poniósł jednorazowo takich strat w ludziach.

Od 8 lat czerwcowa tragedia Żydów olkuskich upamiętniana jest „Marszem Pamięci” – inicjowanym przez p. IRENEUSZA CIEŚLIKA, który na początku był też niemal jedynym jego uczestnikiem…Pan Cieślik do dziś nie może się doprosić umieszczenia tablicy pamiątkowej na gmachu Starostwa Powiatowego…

Tłumaczone jest to brakiem kasy (3000 PLN) – co mając na względzie wielowiekowy wkład Żydów w rozwój miasta i pozostawione tam mienie – zakrawa na tragifarsę…Naprawdę we łbie się nie mieści, ale dumą Olkusza jest…Muzeum Afrykanistyczne, podczas gdy nie ma tam choćby jednego skromnego postumentu upamiętniającego Żydów.

W kwestii formalnej – z Olkusza pochodził legendarny bankier Kazimierza Wielkiego – Lewko (no i współcześnie padre Rydzyk).Reklama

Reklama

Treści chronione