TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | czerwiec 24, 2017 | 2:21

TELAWIW OnLine: Dowódca izraelskiego lotnictwa generał Amir Eszel i kilku innych VIP-ów ostrzegło w tych dniach, że w razie wybuchu kolejnego konfliktu zbrojnego z terrorystyczną hordą Hezbollah cała ludność płd. Libanu powinna z mety ratować się ucieczką. Wg Izraela Hezbollah rozmieścił tysiące rakiet typu ziemia-ziemia w 240 wioskach i miejscowościach na libańskim południu, łamiąc tym samym rezolucję 1703 UNSC, pomimo obecności na tych terenach 14.000 żołnierzy UNIFIL (ONZ) mających temu przeciwdziałać.

Minionej nocy Izrael oficjalnie oskarżył UNIFIL o bezczynność w związku z rozmieszczeniem na granicy punktów obserwacyjnych Hezbollahu zamaskowanych jako stacje ochrony środowiska. Parę godzin przedtem Nasrallah (bonza hezbollahów) rozdarł mordę histerycznie, że w razie izraelskiego ataku (…) – batalia nie ograniczy się tym razem wyłącznie do Libanu i przyłączą się do niej „bojownicy szyiccy z Iraku, Syrii i in. krajów”, czyli konflikt nabrałby szerokiego charakteru regionalnego.

Przypuszczalnie napięcia z Hezbollahem związane są z obawami IL przed sytuacją, w której Iran wykorzystałby klęskę IS w celu ustanowienia lądowego korytarza szyickiego prowadzącego z Teheranu, przez Irak, „Syrię” i Liban, aż do Morza Śródziemnego (odwieczne perskie mrzonki…). Izraelczycy zdecydowani są zapobiec tego rodzaju niezwykle groźnym dla nich zmianom geostrategicznym, a nie chcą przy tym mieszać się czynnie do wojny syryjskiej, żeby tam nie ugrzęznąć, jak w latach 80. w Libanie.

Wcale bym się więc nie zdziwił, gdyby Cahal (IDF) zamiast interweniować w upadłej Syrii, co utrudnione byłoby dodatkowo wskutek obecności rosyjskiej i nie do końca jasnej polityki Waszyngtonu… – przygotowywał się do rozbicia Hezbollahu w Libanie, co uniemożliwiłoby Iranowi dociągnięcie tzw. szyickiego półksiężyca do Méditerranée. Związane z tym ryzyko skasowania Libanu, gdzie Hezbollah ukrywa wyrzutnie rakietowe w skupiskach ludności cywilnej – skłonić też może „trzecie strony” do większego zdecydowania w blokowaniu ekspansji perskich mułłów. – (wykorzystanie tylko za ew. zgodą serwisu telawiwonline.com).Reklama

Reklama

Treści chronione