TelAwiw Online

Niezależny portal newsowy & komentarze, Izrael, Arabowie, Świat.

W kategorii: | Styczeń 17, 2020 | 7:45

WIDOCZKI NA  AKROPOL.

TELAWIW OnLine: Słynny grecki kompozytor Mikis Theodorakis uważany był przez całe dziesięciolecia za jedną z głównych ikon lewicy europejskiej. Nigdy nie zapomnę, jak niedługo przed Letnią Olimpiadą w Atenach (2004) – chlapnął nagle z przyczyn bliżej nieznanych przed kamerami tv w swoim penthousie z widoczkiem na Akropol: “Żydzi są źródłem wszelkiego zła”.

Theodorakisa, jak był małym chłopcem w Janinie – babcia straszyła w kącie z ikonami, żeby nie bawił się z żydowskimi kolegami, bo “Żydzi przed Wielkanocą zamykają dzieci w beczkach z gwoździami i spijają ich krew”. Potem wstąpił do greckiego „hitlerjugend” (mundurki + hajlowanie) – matka spytana, czym jest komuna, wiedziała tyko, że “to coś złego jak Żydzi”.

Następnie został fanatycznym komuchem i junta “czarnych pułkowników”, która dokonała puczu w 1967, zaczęła go prześladować – w końcu dzięki pomocy społeczności międzynarodowej udało mu się wybyć za granicę. W 1972  Mosze Dajan zaprosił go do Izraela i Mikis Theodorakis zakochał się w dziewczynie z kibucu, która chodziła do pracy w polu z giwerą.

Skomponował wówczas słynną balladę “Mauthausen” do słów dawnego więźnia tego obozu, dramaturga Iakovosa Kambanelisa; występował m.in. w starorzymskim amfiteatrze w Cezareyi nad Morzem Śródziemnym. W tym samym czasie na prośbę Arafata napisał hymn dla Palestyńczyków, oparty na pieśni partyzantów greckich z okresu walki z hitlerowcami.

“Od tej chwili żadna orkiestra symfoniczna na świecie nie chciała ze mną współpracować, bo rządzą nimi Żydzi” – chlapnął później w 2011 w innym wywiadzie tv w tym samym penthousie wychodzącym na Akropol. – “Żydzi pchnęli “Dablju” Busha do inwazji na Irak, żydowskie banki odpaliły kryzys światowy, który zrujnował Grecję; jestem antysyjonistą i antysemitą”.

© 2019 Eli Barbur. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

 Reklama

Reklama

Treści chronione